Müteahhitlik Belgesi Nasıl Alınır Izmir?

 1. TÜZEL KİŞİ YAPI MÜTEAHHİTLİĞİ İÇİN GEREKLİ BELGELER.
 2. 1) DİLEKÇE (Görmek İçin Tıklayınız)
 3. 2) TEBLİGATA ELVERİŞLİ ELEKTRONİK POSTA (KEP) ADRESİ
 4. 3) BAŞVURU FORMU (Görmek İçin Tıklayınız)
 5. 4) SANAYİ VEYA TİCARET ODASI FAALİYET BELGESİ (Diğer Oda Kayıt Belgeleri Geçerli Değildir.)
 6. 5) ORTAKLIK DURUM BELGESİ

Müteahhitlik belgesi nasıl alınır 2022?

Nereye Başvurulur? Müteahitlik belgesi almak isteyen gerçek ve tüzel kişiler başvurularını, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı il müdürlüklerine yapmaları gerekmektedir. Yapı müteahhitleri yapacakları yapının sınıfında ve metre karesinde belge grubu almak zorundadırlar.

Ilk defa müteahhitlik belgesi nasıl alınır?

Yapı müteahhitliği yetki belgesi numarası alınabilmesi için izlenmesi gereken prosedürler şöyle:İlk etapta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Kuruma, belgeyi istediğinize dair bir dilekçe yazmalı ve yapı müteahhidi yetki belgesi başvuru formunu doldurmalısınız.

Müteahhitlik Belgesi kaç metrekare 2022?

H Grubu Müteahhitlik Belgesi İle Kaç m² İnşaat Yapılabilir? H Müteahhitlik karnesi ile m² birim maliyeti 425 TL olan 1-A sınıfı yapılardan en fazla 14426 m² inşaat yapılabilir. H Müteahhitlik karnesi ile m² birim maliyeti 640 TL olan 1-B sınıfı yapılardan en fazla 9580 m² inşaat yapılabilir.

You might be interested:  Izmir Belediye Başkanları Hangi Partiden?

Müteahhitlik belgesi almak için ne gerekiyor?

– (Kendi arsası üzerine yapı yapacak olan gerçek ve tüzel kişiler için)

 • Başvuru dilekçesi.
 • Yetki Belgesi Başvuru Formu (EK-1).
 • Geçici Müteahhitliğe İlişkin Bilgilendirme Formu.
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi.
 • Tapu Fotokopisi (Müşterek tapularda ortaklardan noter onaylı muvafakatnamesi)
 • Müteahhitlik belgesi olmayan inşaat yapılabilir mi?

  Buna göre, müteahhitlik belgesi olmadan inşaat yapılamıyor. Yapı müteahhidi ayrıca inşaat ve tesisat işlerinde yetki belgeli usta çalıştırmak ve belgelerinin bir örneğini şantiye dosyasında bulundurmak zorundadır.

  Müteahhitlik belgesi kimler alabilir?

  Kimler müteahhit olabilir? Ticaret odasına kaydını müteahhit olarak tescil ettirmiş bulunan 18 yaşını doldurmuş her T.C. vatandaşı yapı müteahhidi olabiliyor.

  Kim müteahhit olabilir?

  Müteahhit olmak için üniversite mezuniyet şartı aranmamaktadır. 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvurup, ‘Yeterlilik Belgesi’ alarak müteahhit olabilmektedir.

  Müteahhitlik yapmak için ne kadar para lazım?

  F sınıfı müteahhitte aranacak kriter tek seferde 3 milyon liralık iş ve tek seferde 2 bin 500 metrekare tamamlamış olması. F sınıfı firma tek ruhsatta 5 bin metrekare yapabilecek. G sınıfı müteahhit firma tek sözleşmede 1.5 milyonluk iş yapmalı ve 1500 metrekare tamamlamalı.

  H grubu kaç m2 iş yapar?

  H Sınıfı Müteahhitlik Belgesi için iş deneyimi aranmamaktadır. İlk defa inşaat yapacak firmalar H sınıfı müteahhitlik belgesi alabilmektedir ancak bu durum en fazla tek ruhsatta 1000 metrekare alandaki bir inşaat için geçerli olmaktadır.

  Müteahhitlik yetki belgesi kaç yıl geçerlidir?

  5 YIL GEÇERLİ OLACAK

  Yetki sınıfları her müteahhit için 5 yıl geçerli olacak. Belge süresi dolan müteahhit 5 yılın sonunda belge yenilemesi için yeniden müracaat yapabilecek.

  Şahıs müteahhitlik belgesi nasıl alınır?

  Müteahhitlik yetki belgesi alabilmek için öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekir. Müteahhitlik belgesine sahip olmayı istediğinizi belirten bir dilekçe yazarak başvurunu formunu doldurmalısınız.

  You might be interested:  Izmir Bit Pazarı Ne Zaman?

  Mimar müteahhit olur mu?

  Ön inceleme yapılmayacaktır. A- BİLANÇO; a)Cari oranın en az 0,50, b)Öz kaynak oranının en az 0,10, c)Kısa vadeli banka borçlarının öz kaynaklara oranının 0,75’den küçük olması gerekir. beş yıldır mimar veya mühendis ortağa ait olan tüzel kişiler ve mimar veya mühendis gerçek kişilerden istenmez.

  Geçici müteahhitlik belgesi nasıl alınır 2022?

  2022 yılı müteahhit belgeleri ilgili kurumlara başvuru yapılmasıyla gerçekleşir. Müteahhit belgesi almak isteyen kişiler başvuru için Çevre Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla iletişim kurarak gerçekleştirebilir. Öncelikle yapacağı duruma göre belge almalıdır.

  Kimler geçici müteahhit olabilir?

  Yönetmelik kapsamında inşaat ustalarının kayıt altına alınıp 32-40 saatlik bir eğitimden geçirilerek kendilerine ustalık setifikası veriliyor. İnşaat işinde çalışan ve belge sahibi olmayan ustaların geçici müteahhitlik belgesi alması şartı bulunuyor.

  Müteahhit olmak için ne kadar sermaye gerekir 2022?

  İlk binayı dikerek müteahhitliğe başlamanın maliyeti kat sayısına, binanın yapılacağı ile, kullanılacak malzemenin kalitesine göre değişiyor. 2022 de 100 metrekare bir dairenin maliyeti asgari basit inşaatta 347 bin tl civarında.

  Geçici müteahhitlik Belgesi nasıl alınır 2022?

  2022 yılı müteahhit belgeleri ilgili kurumlara başvuru yapılmasıyla gerçekleşir. Müteahhit belgesi almak isteyen kişiler başvuru için Çevre Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla iletişim kurarak gerçekleştirebilir. Öncelikle yapacağı duruma göre belge almalıdır.

  Müteahhitlik Belgesi ücreti ne kadar?

  Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti 1300 TL, Olmak üzere, toplamda 2900+350+1300= 4550 TL ücretlendirme yapılmaktadır. Ancak grup talebi olmasa dahi H grubu için yatırılan 350TL başvuru ücretinin iadesi yoktur. Komisyonun uygun görmesi halinde de 1300 lira grup kayıt ücreti yatırması talep edilecektir.

  Müteahhitlik belgesi almak için nereye başvurulur?

  Müteahhitlik yetki belgesi alabilmek için öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekir. Müteahhitlik belgesine sahip olmayı istediğinizi belirten bir dilekçe yazarak başvurunu formunu doldurmalısınız.

  You might be interested:  Izmir Istinye Parkta Hangi Markalar Var?

  Müteahhitlik karnesi nasıl alınır?

  Peki, müteahhitlik belgesi nasıl alınır? Müteahhitlik belgesi alabilmek için öncelikle bulunan ilin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne müteahhitlik belgesine sahip olmayı dilediğinizi belirten bir dilekçe yazarak evraklarınızla ile birlikte başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.