K Belgesi Nasıl Alınır Izmir?

K Belgesi için başvurular Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından alınmaktadır. Eğer varsa ilçe müdürlüğüne, yoksa il müdürlüğüne giderek içinde tüm gerekli belgelerin bulunduğu dosyayı bizzat kendiniz teslim etmelisiniz.
K belgeleri nereden alınır? K belgeleri Ulaştırma Bölge Müdürlüklerinden, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü bulunmayan il ya da ilçeler de ise Ticaret Odalarından alınabilir.

K belgesi nasıl alınır 2021?

K1 belgesi almak isteyen kişi ya da firmaların direkt olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına başvuru yapması gereklidir. Başvurular direkt olarak bakanlığın ilgili birimlerine yapılabildiği gibi aynı zamanda e-Devlet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor.

K belgesi almak için ne gerekli?

K1 VEYA K1* YETKİ BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR (ŞAHIS)

 • DİLEKÇE.
 • BAŞVURU FORMU.
 • İMZA BEYANNAMESİ (NOTER ONAYLI ASIL OLACAK)
 • KİMLİK FOTOKOPİSİ
 • İKAMETGAH VEYA TAPU FOTOKOPİSİ VEYA KİRA KONTRATI FOTOKOPİSİ
 • ESNAF ODASI FAALİYET VE SİCİL BELGESİ (ASIL OLACAK) (SERMAYESİ EN AZ 10.000 TL OLACAK ŞEKİLDE DÜZENLENECEK)
 • K belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

  1) E-devlet şifresiyle giriş yapın. 2) Kurumlar arasından “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığını” bulup-tıklayın, 3) “Yetki Belgesi İşlemleri” bölümünden “Yetki Belgesi İlk Başvuru/Yenileme” kısmına giriş yaptıktan sonra açılan sayfanın sağ üstündeki “Yeni başvuru” butonuna basın ve almak istediğiniz yetki belgesini seçin.

  You might be interested:  Izmir Hangi Bölgededir?

  K1 belgesi ücreti ne kadar?

  Kamyonetler için uygulanan ücret 2020 yılı için (*K1 belgesi) 3.792,-TL dır. Kamyonlar (azami yüklü ağırlığı 3,5 ton üstü) için uygulanan ücret 2020 yılı için (K1 belgesi) 15.166,-TL dır. K1 yetki belgesine kayıt edilecek olan her bir araç için, 454,-TL taşıt kartı bedeli Bakanlığa ayrıca ödenir.

  K belgesi nasıl alınır kaç para?

  K1 belgesi ücreti 15,166 lira olarak belirlenmiş olup yüzde 75 indirimli K1 belgesi için 3791 TL ödenir. Araç başına ise 454 TL taşıt kartı ödenir. Covid-19 ile mücadele kapsamında alınan tedbirler gereğince K belgesi işlemlerinin bir kısmı Ticaret Odası’na gitmeden e-devlet sistemi üzerinden yapılabilir.

  K belgesi kimlere verilir?

  Ticari amaçla eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Şirketler için 75 ton taşıma kapasitesi, şahıslar için 25 ton kapasite şartı uygulanmaktadır. K1 Yetki Belgesi, il içinde ticari amaçla kamyonetlerle yapılan taşıma yapacaklar için verilir.

  Hususi kamyonet K belgesi nasıl alınır?

  Yurt içi, hususi ve ticari amaçla taşıma yapan kişiler bu evrakları kendine uygun şekilde alabilir. Öncelikle başvuru yapması gerekiyor. E-devlet üzerinden K belgesi başvurusu kolayca yapılabiliyor. Yük taşıma işlemi yapacak olan araç sahiplerinin, bu başvuruyu kısa süre içinde yapması gerekiyor.

  Şirket olmadan K belgesi alınır mı?

  Ticari yazması şartı yoktur, ihtiyaridir. Ayrıca araç/araçların taşımacılık faaliyetinden gelir elde edilirse, ruhsatta ticari yazması zorunludur. Aracın K2 Yetki Belgesine girmesi için ana kriterlerden birisi de ruhsatta cinsinin, kamyon/kamyonet olmasıdır.

  K belgeleri nedir?

  a) K1 yetki belgesi: Ticari amaçla eşya taşımacılığı yapacaklara, b) K2 yetki belgesi: Sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak ve ticari maksatla taşımacılık yapmayacaklara, c) K3 yetki belgesi: Ticari amaçla ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacaklara, verilir.

  You might be interested:  Izmir Otogardan Şirinceye Nasıl Gidilir?

  K belgesi ne kadar sürede çıkar?

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, kamyonet, kamyon, çekici, römork, yarı römork, tanker ve yük taşıyan benzeri araçlara zorunlu olan K türü yetki belgesinin, yarın itibarıyla e-Devlet üzerinden alınabileceğini belirterek, ‘Böylece yaklaşık 15 günlük müracaat süreci sadece 5 dakikaya inecek.’ dedi

  Hususi kamyonet için K belgesi gerekir mi?

  Hususi-Yük Nakli, Ticari-YÜK Nakli ibarelerini taşıyan araçlar şahsi (aile için) kullanım dışında kullanıyor ise K belgesi alması zorunludur. Kendi öz mal araçları ile hususi veya ticari olarak alınmış olsun şayet araç yük taşımaya haiz bir araç ise yapılan işe uygun K Belgesi mutlaka alınması gereklidir.

  2022 K1 belgesi kaç para?

  2022 YILI YENİ K BELGESİ ÜCRETLERİ
  TÜR TANIM TOPLAM
  K1 Yurt içi Taşımacılık Nakliye (Kamyon ve Kamyonet ile) 20.648,00 ₺
  K1* Yurt içi Taşımacılık Nakliye (Sadece Kamyonet ile) 5.756,00 ₺
  K2 Kendi faaliyeti ile ilgili yurtiçi taşımacılık (Kamyon ve Kamyonet ile) 20.648,00 ₺

  K belgesi ne kadar 2021?

  Kg. geçmeyen araçlar için uygulanan %75 indirimli K2* Yetki Belgesi Ücreti: 4964TL. Taşıt Kartı Ücreti: 594TL. Araç başına taşıt kartı ücreti ödenir. Yeni belge başvurularında odamızdan tarafından hizmet bedeli olarak belge ücreti 154TL, belgede kayıtlı araç başına 44TL alınmaktadır.

  K1 yetki belgesi ücreti nereye ödenir?

  Ödeme no ile Ziraat Bankası veya Vakıfbank* para yatırılır.

  Hususi kamyonet K belgesi nasıl alınır?

  Yurt içi, hususi ve ticari amaçla taşıma yapan kişiler bu evrakları kendine uygun şekilde alabilir. Öncelikle başvuru yapması gerekiyor. E-devlet üzerinden K belgesi başvurusu kolayca yapılabiliyor. Yük taşıma işlemi yapacak olan araç sahiplerinin, bu başvuruyu kısa süre içinde yapması gerekiyor.

  K belgesi kaç yaşında alınır?

  K1 yetki belgesi için asgari kapasiteyi sağlayacak sayıda özmal taşıtların ilk başvuru ve faaliyet süresince 20 yaşından büyük olmaması şarttır. Tüzel firmalarda ancak, asgari kapasiteyi 20 yaşını geçmeyen araçlarla sağladıktan sonra 20 yaşından büyük aracı ekleyebilirsiniz.

  You might be interested:  Izmir Hızlı Tren Ne Zaman Açılacak?

  K belgesi hangi araçlar için geçerli?

  Yorumumuz: K1 belgesi, kamyon/kamyonet türü araç/araçlara sahip gerçek ve tüzel vergi mükelleflerinin ticari maksatlı taşımacılık faaliyetlerine verilen yetki belgesidir. Bu belgede esas olan husus, taşıtların yapmış olduğu taşımacılık faaliyetinin para kazanma amacıyla yapılıyor olmasıdır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.