Izmir Tire Nüfusu Ne Kadar?

Tire Nüfusu – İzmir TİRE Nüfus: 86.758 Tire nüfusu 2021 yılına göre 86.758. Bu nüfus, 42.773 erkek ve 43.985 kadından oluşmaktadır.
Tire, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin doğusunda Ödemiş, kuzeyinde Bayındır, batısında Torbalı ve Selçuk ilçeleri, güneyinde Aydın ili bulunmaktadır. Nüfusu 2021 yılı itibarıyla 86.758 kişidir.

Tire kaç tane köyü var?

Tire’nin yüzölçümü 792 km² dir. Bir beldesi (Gökçen) ve 64 köyü bulunmaktadır. 2016 Yılı Nüfus Müdürlüğü verilerine göre toplam nüfusu 82100`dürr.

Tire nasıl bir yer?

ilçedeki huzur hissedilmeye değer. etraf çok sakin. tireliler çayın yanında su da veriyorlar. tire köftesi yemek olarak tercih edilebilir. sokaklarında dolaşarak göğüs terasınızı genişletebilir, ferahlayabilirsiniz. izmir merkeze yaklaşık 100 km uzaklıktadır ve bu da 1,5 saat yolculuğa tekabül etmektedir.

Tire eskiden nereye bağlıydı?

Kentin folklorik degerleri de bu gelismeye paralel olarak canlanmistir Tire bir süre Aydinogullari Beyliginin merkezi olmustur. 1426 yilinda ise Tire Osmanli Imparatorlugu’na kesin olarak baglanmistir. Yeni kurulan Aydin eyaletinin Sancak Merkezi de Tire olmustur.

Tire ismi nereden geliyor?

Tire bundan 5000 yıl önce ön Asya’nın ilk yerleşik kavmi olan Pelasgların üç kabilesi tarafından kurulmuştur. Şehrin ismi tüm Hint-Avrupa dillerinde üç anlamına gelen ”three” kelimesinden gelmektedir.

You might be interested:  Izmir Hobbit Evleri Nerede?

Izmir Tire’de deniz var mı?

Tire’nin denize bağlantısı bulunmuyor. Burası daha çok bir kültür ve yeşil doğa rotası. Ünü çevreye yayılmış pazarı, Osmanlı zamanlarından kalma han ile camileri ve pek lezzetli mutfağı ile Tire, Ege’de gezilecek yerler listesinde en azından 2 ya da 3 günü hak ediyor.

Tire Neyi Meşhur?

Tire denince akla iğne oyalı örtüler, keçeler, tarih kokan sokaklaı, hanlar, camiler, türbeler, ünlü Salı pazarı, ot kavurmaları, karadutlu lor tatlısı ve meşhur Tire köftesi gelir.

Tire pazarından ne alınır?

Tire ve civarındaki 64 köyden gelen yaklaşık 1600 yerel üreticinin kurduğu pazarda, lokal yetiştirilen taze hasat edilmiş çeşit çeşit otlar, sebze, meyveler, yöresel üretilen peynirler, çökelekler, yoğurtlar, tereyağlar, zeytinler, zeytin yağları, dağ köylerinden gelen Türkiye’nin en lezzetli incirleri, sabunlar,

Tire’de ne yenir nereye gidilir?

Tire Gezilecek Yerler yazımızda İzmir’in görülmesi gereken yerlerinden biri olan Tire’deki gezilecek yerler ile yemek odaklı yerlerinden bahsedeceğiz.

 • 5.1 Gastro Tire.
 • 5.2 Kaplan Dağ Restoran.
 • 5.3 Hakiki Hacı Baba Köftecisi 1940.
 • 5.4 Kuyu Kebapçı Babaoğlu.
 • 5.5 Tire Demiroğulları Baklava.
 • Tire’de ne yetişir?

  Tire’de üretilen başlıca tarım ürünleri buğday, pamuk, sılajlık mısır, tütün, susam, arpa ile şeftali, karpuz, kavun gibi yaş meyve ve domates, biber, enginar türü yaş sebzelerdir.

  Tire kaç cami var?

  Doğal güzellikleri, her salı düzenlenen pazarı, süt ürünleri ve tarihi değerleriyle bilinen Tire ilçe merkezinde ayakta olan 56 caminin 50’si, Osmanlı ve Beylikler dönemine ait. Bunlardan en önemlisi ‘Yavukluoğlu’ olarak da bilenen Yoğurtluoğlu Külliyesi (Camisi), Yavukluoğlu Mehmet Bey tarafından yaptırıldı.

  Tire ne demek çeviri?

  Ingilizce-Türkçe Çeviri

  yorulmak, bitkin olmak, uykusu gelmek. tire of: bıkmak, usanmak. He has tired of waiting. yorgunluk, bitkinlik.

  You might be interested:  Izmir Afyon Otobüs Bileti Ne Kadar?

  Izban ile Tireye nasıl gidilir?

  Havaalanından Tire’ye gitmek için Menderes yönüne giden İZBAN’a bindikten sonra Sarnıç istasyonunda inerek 720 TORBALI-SARNIÇ AKTARMA veya 798 TİRE – TORBALI AKTARMA otobüs hatları ile ilçeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

  Tire hangi işaret?

  Kısa çizgi (-) veya tire, sözcükleri birleştirmek ve tek bir sözcüğün hecelerini ayırmak için kullanılan bir noktalama işaretidir. Tire kullanımına tireleme denir.

  Tire kaç mahalle var?

  Tire Merkez semtinde toplam 16 mahalle bulunmaktadır. Tire Merkez mahalle haritası için, mahalle isimlerine tıklayınız.

  Izmir ödemiş kaç tane köyü var?

  İlçenin yüzölçümü 1.016 km2’dir. Bademli, Birgi, Bozdağ, Çaylı, Kayaköy, Kaymakçı, Konaklı, Ovakent ve Zeytinlik olmak üzere9 beldesi ve 74 köyü bulunmaktadır.

  Izmir Torbalı nın kaç tane köyü var?

  Toplam 23 köy bulunmaktadır. Torbalı Köyleri haritası için köy isimlerine tıklayınız.

  Çatal Tire arası kaç km?

  Çatal Tren İstasyonu

  Çatal
  Uzaklık 87,471 km (54,4 mi) (Basmane) 38,884 km (24,2 mi) (Torbalı) 8,657 km (5,4 mi) (Tire) 22,494 km (14,0 mi) (Ödemiş) 24,029 km (14,9 mi) (Ödemiş-Şehir)
  Platformlar 1 kenar platform
  Raylar 3
  Tren işletmecileri TCDD Taşımacılık

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.