Izmir Selçuk Nerede?

İzmir’in ilçelerinden biri olan Selçuk, Ege Bölgesi’nin batısında İzmir’in güneyinde yer alan tarih kokan şehirlerden biridir. Selçuk ilçe sınırlarına göre kuzeyinde Torbalı, güneyinde Germencik, doğusunda Tire, güneybatısında ise Aydın’ın Kuşadası ilçesi bulunmaktadır.

İzmir Selçuk nereye yakın?

Selçuk İzmir`in güneyinde, İzmir-Aydın karayolu üzerinde yer alır. Kuzeyde Torbalı, Doğuda Tire, güneyde Germencik ve batıda Kuşadası ile çevrilidir. İl merkezine uzaklığı 74 km`dir.

İzmir Selçuk hangi ilçeye bağli?

Selçuk, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin kuzeyinde Menderes ve Torbalı, kuzeydoğusunda Tire ilçesi, güneyinde Aydın ilinin Kuşadası ve Söke ilçeleri, doğusunda Aydın ilinin Germencik ilçesi, batısında Ege Denizi bulunmaktadır.

Selçuk
Ülke Türkiye
İl İzmir
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İdare

İzmir Selçuk nasıl bir yer?

Selçuk; İzmir’in en sakin beldesi, huzurlu yaşamı ve denizi ile bilinir. Elbet Selçuk’u duymuşsunuzdur. 2012 yılında dünyanın sonu gelecek ama kurtulan tek yer ‘Şirince’ olacak söylentisi ile de ülkemizde ve dünyada da tanınmaya başlayan Selçuk, ülkemizdeki en önemli antik kentlerden Efes’i de içinde barındırıyor.

You might be interested:  Izmir Ösym Merkezi Nerede?

Selçuk A Izbanla nasıl gidilir?

Tepeköy yönünde İZBAN’a binmeniz gerekiyor. Tepeköy’de inip aynı noktada Selçuk trenine aktarma yapıyorsunuz. İZBAN hattının ilk treni Tepeköy’den Selçuk’a 06.40’te kalkıyor. Yolculuk 23 dakika sürüyor.

Selçuk İzmir arası kaç km?

İzmir ile Selçuk arasındaki mesafe, otoyollarda 76 kilometre dahil olmak üzere karayoluyla 39 kilometre ‘dir. Yol yaklaşık olarak 54 dakika zaman alır ve Gaziemir, Kısık, Oğlananası ve Sağlık üzerinden geçer.

Selçuk Izban’dan Kuşadası’na nasıl gidilir?

Alternatif 2 : Metroyla gitmek isteyenler ise öncelikle IZBAN Gaziemir semt garajına gitmelidir. Oradan Selçuk’a gidip ve Selçuk’tan Kuşadası’na geçebilirler. Gezinmek için ok tuşlarına basın.

Selçuk eskiden nereye bağlıydı?

1914’de Ayasuluk olan adı Selçuk olarak değiştirilmiş ve Kurtuluş Savaşından sonra da Akıncılar adıyla anılan Selçuk 1957 yılında İzmir İline dahil edilmiş ve ilçe unvanını almıştır.

Selçuk ilçesi ismi nereden gelir?

SELÇUK ADI NEREDEN GELİR? İlçenin ilk ismi antik çağlardan gelmektedir. Efes (Ephesus) adı yerleşim yerlerinin değişmesiyle Ayasuluk olmuştur. Bölge 1390-1914 yılları arasında Türk ve Osmanlı hakimiyetine girdikten sonra Selçuk adını almıştır.

Selçuk Aydın arası kaç kilometre?

aydın – selçuk arası Toplam Mesafe Kaç Km? : 60,6 km aydın selçuk Arası Arabayla Kaç Saat Sürer: 43 dakika Sürer.

Selçuk’ta nerede denize girilir?

Selçuk’un pırıl pırıl denizinin ve sahillerinin keyfini çıkarırken huzur dolu ve konforlu bir konaklama deneyimleyebileceğiniz otellere Selçuk Otelleri sayfamızdan göz atabilirsiniz.

 • Pamucak Plajı
 • Yoncaköy Sahil.
 • Kuşadası Kuştur Plajı
 • Selçuk Neyi Meşhur?

  Selçuk mutfağında denenmesi gereken deniz mahsülleri arasında; midye tava, sardalya buğulaması, sütlü balık yer almaktadır. Selçuk mutfağının sevilen yemekleri arasında ayrıca; Priştine kebabı, kirde kebabı ve Şevket-i Bostan yer almaktadır.

  Selçuk’ta ne var?

  Selçuk Bölgesindeki En İyi Gezilecek Yerler

  1. Efes Antik Kenti. 9.884. Tarihi Yerler Eski Kalıntılar.
  2. Efes Müzesi. 1.031. Özel Müzeler.
  3. 3. Bibliothèque de Celsus. 1.741. Eski Kalıntılar.
  4. Meryem Ana Evi. 2.835.
  5. 5. Efes Antik Kenti Tiyatrosu. 1.186.
  6. Aqua Fantasy Aquapark. 1.048.
  7. Ephesus Terrace Houses. 1.035.
  8. 8. Saint John Kilisesi. 794.
  You might be interested:  Izmir De Nerede Oturulur?

  İzmir Selçuk arası İZBAN ile kaç saat?

  Buradan Selçuk ilçe merkezine ulaşım ise İZBAN ile ortalama 1-1.5 saat, Selçuk minibüsleri ile ortalama 1 saat ve HAVAŞ seferleri ile ortalama 1 saat sürmektedir.

  İZBAN Selçuk’a gidiyor mu?

  SELÇUK – TEPEKÖY (İZBAN)

  SELÇUK – TEPEKÖY tren hattının ilk durağı Selçuk olup son durağı Tepeköy durağıdır. SELÇUK – TEPEKÖY (Selçuk > Tepeköy), her gün çalışıyor. Ek bilgi: SELÇUK – TEPEKÖY hattında 3 duraklar bulunuyor ve bu güzergah için toplam seyahat süresi yaklaşık 23 dakika.

  Selçuk Kuşadası dolmuş ne kadar?

  Selçuk – Kuşadası Koop. tarafından seferler yürütülmektedir. Gün içerisinde her 20 dakikada bir dolmuş bulunmaktadır. İki semt içerisinde kısa süreli işe gidip gelenler, öğrenciler ve özellikle İzmir’den gelenler olmaktadır. Dolmuş ücreti 12 TL’dir.

  Selçuk Aydın arası kaç kilometre?

  aydın – selçuk arası Toplam Mesafe Kaç Km? : 60,6 km aydın selçuk Arası Arabayla Kaç Saat Sürer: 43 dakika Sürer.

  Selçuk Izbandan Efes’e nasıl gidilir?

  İzmir’den Efes’e nasıl gidilir sorusunun yanıtı, İzmir Şehirlerarası Otogarı’ndan (İZOTAŞ) Selçuk minibüslerine binmek ya da herhangi bir İZBAN durağından İZBAN’a binerek öcelikle Selçuk’a gitmek gerek. Aracı olmayanlar için İZBAN en pratik yol.

  Selçuk Şirince nasıl gidilir?

  Selçuk’tan Şirince’ye nasıl gidilir: Selçuk’tan 8 km uzaklıkta Şirince’ye giden dik, virajlı bir asfalt yol var. Selçuk Terminalinden 20 dakika bir sefer yapan dolmuşlarla Selçuk’tan Şirinceye gidiliyor. Dolmuş ücreti 4 TL. Bu yolculuk 20-25 dakika sürüyor.

  İzmir Selçuk ne kadar?

  En Ucuz İzmir – Selçuk (İzmir) Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

  Otobüs Firması Bilet Fiyatı Günlük Otobüs Seferi Sayısı
  Ayar Aydın Seyahat 50,00 TL 1
  Tokat Seyahat 60,00 TL 1
  Başkent Turizm 89,00 TL 2

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.