Izmir Seferihisar Nasıl Bir Yer?

Seferihisar, limanın bulunduğu ve deniz kıyısında yer alan bir İzmir şehridir. İl merkezine uzaklığı 45 km’dir. İlçenin kuzeyinde Urla, kuzeydoğusunda Güzelbahçe ve Karabağlar, doğusunda Menderes ilçeleri, güneyinde ve batısında Ege Denizi bulunmaktadır. İzmir Seferihisar güzel mi?
Seferihisar Ege Bölgesi’nde bulunan İzmir ilinde, şehrin güneybatısında kalan ve 1884 yılında ilçeleşmiş olan enfes bir ilçedir. M.Ö. 1000 yıllarından bu yana insanlar için yuva olan bu yer, zeytini, mandalinası, üzümü ve Atat Demirer filmleri ile ünlüdür.

Seferihisar pahalı mı?

Seferihisar’ın tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri de kuşkusuz Urla, Güzelbahçe, Alaçatı ve Çeşme’ye göre hayli düşük kalan gayrimenkul fiyatlarıdır. Son zamanlarda artan taleple birlikte yükseliş devam etse de satılık ve kiralık emlak fiyatları hala komşularına göre düşük kalmaktadır.

İzmir Seferihisar denizi nasıl?

İzmir’e 52 kilometre, şehir merkezine 9 kilometre uzaklıkta olan Akkum Plajı, Seferihisar’ın en çok tercih edilen halk plajlarından. Upuzun bir sahil bandına kurulu olan plaj taş ve kum karışımı. Mavi bayraklı, turkuaz renkli denizi pırıl pırıl, buz gibi ve sığ. Giriş için oldukça cüzi bir ücret alınmakta.

Seferihisar neyi ile ünlü?

Seferihisar Sığacık Yöresel Yemekleri – Nesi Meşhur?

You might be interested:  Öğrenci Ne Kadar Basıyor Izmir?
 • Samsades.
 • Ekmek Dolması
 • Lok Lok.
 • Armola Peyniri.
 • Nohutlu Mantı
 • Oğlak Dolması
 • Tatlı Tarhana.
 • Mandalina Tatlısı
 • Seferihisar guzel mi?

  izmir’in çevresindeki en güzel sahil ilçelerinden biri. izmir’e yarım saat mesafede sessiz, sakin bir tatil beldesi. denizi güzeldir. fazla action yoktur, dinlenmek için birebir olduğu söylenebilir. bütün hafta çalışıp hafta sonu kafa dinleyip denize girmek için ideal.

  Seferihisar Sığacık arası ne kadar?

  Sığacık, Seferihisar merkezden 5 km uzakta, Kanuni’nin Rodos seferi için yaptırdığı kalenin surlarının içine saklanmış, Arnavut kaldırımlı sokaklara dizilmiş, avlulu, cumbalı, tahta panjurlu konaklarla dolu mükemmel korunmuş mimarisi, aydın sakinleri ve ruhu dinlendiren güzelliği ile film seti gibi bir sahil kasabası.

  Sığacıktan ne alınır?

  Taze sebze meyve ve Ege otlarının yanı sıra kahvaltılarınıza tat katacak reçelleri de burada bilirsiniz. Kayısı reçeli, havuç reçeli, üzüm reçeli, ayva reçelinin yanı sıra yörenin nefis mandalinaları ile hazırlanmış olan mandalina reçelini almanızı öneririz.

  Sığacık denizi güzel mi?

  Akarca Plajı da Sığacık’ın en güzel plajlarından. Akkum Plajı’na göre daha sakin olduğu için aradığın huzuru rahatça bulabilirsin. Mavi bayraklı plaja giriş ücretsiz ama şemsiye ve şezlong kiralayabileceğiniz özel işletmeler bulunuyor. Denizi temiz ve berrak olsa da su biraz soğuk.

  Seferihisar deniz suyu neden soğuk?

  Ekmeksizin alttan kaynayan soğuk kaynak suları yüzünden açık mavi berrak bir suyu var ve bu yüzden suyu oldukça soğuk sayılabilir.

  Seferihisar Doğanbey denizi nasıl?

  Seferihisar’a ait olan Doğan Bey’i sahili. İzmir’in güneybatısında, Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. Temiz suyuyla bilinmekte ve tam bir tatil yuvasıdır. Özellikle ailenizle birlikte çok güzel vakitlerinizin geçirebileceği Doğanbey sahili Seferihisar’ın önemli bölgelerinden biridir.

  Sığacık ne ile meşhur?

  Mandalina kokulu sokakları, tarihî taş evleri, bakir koyları ve doğası ile Sığacık Ege’nin en güzel tatil beldelerinden biridir. Türkiye’nin ilk “Sakin Şehri” unvanına sahip olan Seferihisar’ın şirin mahallesi Sığacık son yıllarda birçok seyahatseverin de uğrak noktasıdır.

  You might be interested:  Izmir Kordon Hangi Ilçede?

  Sığacık sokakları nerede?

  İzmir’e 50, bağlı olduğu Seferihisar ilçesine 5 kilometre uzaklıkta olan Sığacık; havasını çektin mi iyi gelen, gözlemesini yedin mi afiyet eden, çayını içtin mi içini ferahlatan, sokaklarında yürürken gördüğün gözlerinin içi gülen teyzelere selam verdiğinde içini ısıtan o tatlı yer.

  Seferihisar ne alınır?

  Seferihisar’da sevdikleriniz ve kendiniz için pek çok hediyelik eşya, süs eşyası ve takılar ya da bölgeye özgü seramik figürler bulabilirsiniz. Çarşıdan tekstil ürünleri, kıyafetler ve kumaşlar satın alabilirsiniz. İsterseniz İzmir merkeze giderek de alışveriş yapabilirsiniz.

  Sığacık nasıl bir yer?

  Sığacık İzmir ilinde yer alan, küçük bir kasabadır. Sığacık Seferihisar’a bağlı bir mahalledir. Sığacık içerisinde birçok pansiyon ve otel yer almaktadır. Kişiler dilerlerse Kaleiçi bölgesinden veya etrafta ki pansiyonlarda kalarak sakin ve kültür dolu bir tatil geçirebilirler.

  Ömür beldesi denizi nasıl?

  Seferihisar’ın bir başka huzurlu, mavi bayraklı plajı Ömür Beldesi Halk Plajı, izmir’e 50 km uzaklıkta yer alıyor. 250 metre uzunluktaki kum plajda tuuvalet, duş, kafe ve market bulunuyor. Denizi tertermiz ama çoğu zaman dalgalı, yer yer kayalık oluyor. Bu yüzden iskeleden denize girmenizi öneririz.

  İzmir Sığacık denizi nasıl?

  Sığacık’ta bulunan Ekmeksiz Plajı, ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz bir plajdır. Turkuaz su ve etkileyici kumun bir arada olduğundan dolayı bölge bulunan diğer plajlara göre daha cezbedicidir. Herhangi bir işletme olmadığından dolayı hazırlıklı gitmenizde fayda var. Ekmeksiz Tabiat Parkı’nın içerisindedir.

  Izmir Seferihisar nüfusu ne kadar?

  Seferihisar nüfusu 2021 yılına göre 52.507. Bu nüfus, 26.270 erkek ve 26.237 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %50,03 erkek, %49,97 kadındır.

  Seferihisar’a Ne zaman gidilir?

  Yazın sıcaklıklar 20 derece altına düşmezken, kışın sıcaklıklar 4-5 derece civarlarında. Sıcak havayı sevmeyenler Seferihisar gezilerini planlarken haziran-temmuz aylarında sıcaklıkların 35 dereceye kadar çıkabildiğini kesinlikle göz önünde bulundurmalı.

  You might be interested:  Izmir - Elazığ Uçak Bileti Ne Kadar?

  Seferihisar’ın eski adı nedir?

  Seferihisar adının Romalı General Tysaferin’den geldiği, Selçuklulara kadar Tysaferin veya Tysaferinopolis olarak anıldığı, Anadolu’nun Türkleşmesi sırasında adına eklenen hisar kelimesiyle Tysaferinhisar’a dönüştüğü sanılmaktadır. Yüzyıllar boyunca kullanılan bu ad, bugün Seferihisar olarak karşımızdadır.

  Seferihisar havası nasıl?

  Seferihisar: Havası en temiz yerlerden biri

  Aliağa’ya iki saat uzaklıktaki Seferihisar’da ise bambaşka bir manzara var. Burası Türkiye’nin havası en temiz ilçelerinden biri. İlçenin kapalı pazar yerinin üzeri fotovolkaik güneş panelleriyle kaplı.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.