Izmir Hes Kodu Engelli Karta Nasıl Yüklenir?

“hes.eshot.gov.tr” adresli sitede, yalnızca bir İzmirim Kart için eşleştirme yapılabiliyor. Kişiselleştirilmiş (fotoğraflı) ya da hamiline tüm İzmirim Kartların, kişisel HES kodları ile eşleştirilmesi gerekiyor. Kullanımı oldukça kolay tasarlanan sitede, istenen bilgileri girilerek kayıt yaptırılabiliyor.

Eshot engelli kartı HES kodu nereden alınır?

İçişleri Bakanlığı’nın, pandemiyle mücadele çalışmaları kapsamında yayımladığı genelge uyarınca, toplu ulaşım araçlarına, yalnızca HES Kodu tanımlanmış İzmirim Kartlar ile biniş yapılabiliyor. Yeni kart alan vatandaşlar, hes.eshot.gov.tr internet adresine girerek, HES kodlarını İzmirim Kartlarına tanımlayabiliyor.

Engelliler için HES kodu nasıl alınır?

HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirsiniz. HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

Engelli kartı nasıl alınır izmir?

Aşağıdaki başvuru bürolarından müracaat yapılır. – Bornova Kart Başvuru Merkezi, – Üçyol Kart Başvuru Merkezi.

You might be interested:  Getir Izmir Hangi Ilçelerde?

İstenilen Evraklar;

  1. Son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf.
  2. Nüfus cüzdanı aslı.
  3. Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nun aslı ya da aslı gibidir onaylı örneği.

Engelli Refakatçi kartı kimlere verilir?

Ağır engelli vatandaşların ücretsiz seyahat hakkını refakatçileri ile birlikte kullanabilmeleri için, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yeni basılan ve üzerinde “ULAŞIMDA REFAKATÇİ HAKKI VARDIR” ibaresinin yer aldığı kimlik kartını ibraz etmeleri gerekmektedir.

Engelli toplu taşıma kartı nasıl alınır?

Engelli kimlik kartını, Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri’ne ya da E-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak suretiyle alabilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri’ne gerekli belgeler ile başvurmanız halinde engelli kartı alabilirsininiz.

Engelli otobüs kartı nasıl kullanılır?

Ağır engelli vatandaşların ücretsiz seyahat hakkını refakatçileri ile birlikte kullanabilmeleri için, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yeni basılan ve üzerinde ‘ULAŞIMDA REFAKATÇİ HAKKI VARDIR’ ibaresinin yer aldığı kimlik kartını ibraz etmeleri gerekmektedir.

Engelli kartına hız kodu nasıl yüklenir?

SMS ile HES kodu alma

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

Engelli çocuğa HES kodu nasıl alınır?

Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

Engelli kimlik kartı almak için neler gerekiyor?

Engelli kartı için ikamet edilen ilin Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvuru yapılır.

Başvuru için gerekli belgeler ;

  1. En az %40 ve üzeri engelli sağlık kurulu raporu aslı ya da onaylı nüshası
  2. Nüfus cüzdanı fotokopisi.
  3. 2 adet vesikalık fotoğraf.
  4. Engelli kimlik kartı müracaat formu ya da dilekçe.
You might be interested:  Ankara Izmir Bileti Ne Kadar?

Engelli kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır?

Engelli kartı başvurusu yapmak isteyen kişilerin, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine başvuru yapması gerekmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı tarafından kullanıma açılan engelli kimlik kartı, engelli vatandaşlara birden fazla hak tanımaktadır.

Engelli kimlik kartı nasıl alınır 2021?

Vatandaşlar engelli kimlik kartına ‘https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelliler-icin-kimlik-karti-basvurusu’ linkinden başvuruda bulunabiliyor. Düzenlenen kimlik kartı, kişilerin, başvuru esnasında beyan ettikleri adreslerine ya da MERNiS’te kayıtlı olan adreslerine 15 iş günü içinde gönderiliyor.

Ulaşımda refakatçi hakkı vardır ne demek?

Kanuna göre; %40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri, ağır engellilerin kendileri ile birlikte yolculuk ettikleri bir refakatçisi şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacaklardır.

Engelli Refakatçi kartı ne işe yarar?

Engelli kimlik kartı ne işe? Engelli kimlik kartına sahip olan vatandaşlar, kullandığı toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat hakkından yararlanabiliyor. Tüm resmi ve özel halk otobüsleri, deniz ulaşım araçları ve TCDD bünyesindeki trenlerden engelli bireyler ücretsiz faydalanabiliyor.

Engellilere özel halk otobüsleri ücretsiz mi?

Tüketici Hakları Derneği’nden yapılan yazılı açıklama: Engelli ve 65 yaş üstündeki tüketicilerin şehir içi otobüslerindeki yolculuk ücretleri ilgili kamu kuruşlarınca ödenmektedir.

Engelli kartına HES kodu Yükleme Nasıl Yapılır?

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

Engelli kimlik kartı ile otobüse binebilir mi?

ENGELLİ KİMLİK KARTININ SAĞLADIĞI HAK VE AVANTAJLAR NELERDİR? – Belediye otobüsleri, metro seferleri, marmaray, metrobüs, tramvay, füniküler, deniz yollarının şehir içi seferleri ücretsizdir. ‘Ağır engelli’ ibareli raporu olanların bir refakatçisi engelli kişi ile beraber olmak şartıyla ücretsiz ulaşımdan yararlanır.

You might be interested:  Izmir Marşı Sözleri Kim Yazdı?

Engelli kimlik kartı için nereye başvurulur?

Bu kapsamda bugüne kadar 47 bin 343 kişi e-Devlet üzerinden başvuru yapıp engelli kart sahibi olurken, 2 bin 423 kişinin başvuru süreci ise devam ediyor. Vatandaşlar engelli kimlik kartına ‘https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelliler-icin-kimlik-karti-basvurusu’ linkinden başvuruda bulunabiliyor.

Engelli kimlik kartı ne işe yarar 2022?

Engelli kimlik kartına sahip olan vatandaşlar, toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat hakkından yararlanabiliyor. Tüm resmi ve özel halk otobüsleri, deniz ulaşım araçları ve TCDD bünyesindeki trenlerden engelli bireyler ücretsiz faydalanabiliyor. Ayrıca tüm iç ve dış hatlar uçuşlarında yüzde 20 indirim sağlanıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.