Izmir Dikili Nereye Bağlı?

Dikili Ege bölgesinde yer almakta olup, Dikili ilçesi İzmir iline bağlıdır. Dikili yüzölçümü 534 km2 alan olup, alan olarak Türkiye’nin 552. en büyük ilçesidir. Dikili haritası konumu ise 39° 4′ 29.6472” Kuzey ve 26° 53′ 21.1128” Doğu gps koordinatlarıdır.
Dikili, İzmir’in kuzeyinde yer alır. İl merkezine uzaklığı 120 km’dir. Kuzeyinde Balıkesir; doğusunda Bergama; batısında ve güneyinde Ege Denizi ile çevrelenir.

İzmir dikili nereye bağli?

Dikili, İzmir’in kuzey bölümünde yer alıyor ve İzmir il merkezine 120 km uzaklıkta. Dikili’nin kuzey komşusu Balıkesir, doğu komşusu Bergama ve batı ile güneyinde de Ege denizi bulunuyor.

Dikili tam olarak nerede?

Dikili, Türkiye’nin en güzel ve önemli şehirlerinden biri olan İzmir’e bağlı bir ilçedir. Konum olarak İzmir kent merkezinin 120 km kuzeyinde bulunmaktadır. İzmir’in Ege Denizi kıyısında konumlanmış durumda olan en kuzeydeki ilçesi olma niteliğine sahiptir.

İzmir dikili nasıl gidilir?

İzmir’den banliyö treni İZBAN’la Aliağa İstasyonu’na geldikten sonra istasyondan kalkan 837 numaralı Dikili-Aliağa Aktarma Merkezi otobüsünü kullanarak Dikili merkeze kadar ulaşabilirsiniz. Aliağa’dan kalkan ESHOT otobüsü Çaltılıdere, Yeni Şakran, Çandarlı rotasını izleyerek Dikili’ye ulaşıyor.

You might be interested:  Izmir Mermer Fuarı 2018 Ne Zaman?

İzmir dikili nasıl bir yer?

Dikili, İzmir ilinin en kuzeyinde yer alan ilçesidir. Ege Denizi’ne kıyısı olan Dikili, eşsiz güzellikteki doğası ile de özellikle doğa ile iç içe olmayı seven ziyaretçilerine harika bir deneyim yaşatacaktır. İlçe sınırlarının büyük bir kısmını Ege Denizi ve Bergama ilçesi çizmektedir.

Dikili kışın nasıl?

Dikili’de Kışın Yaşam

Ama bize kalırsa Dikili’nin en güzel zamanları Sonbahar ve İlkbahar ayları. Hem çok kalabalık olmuyor hem de daha sakin oluyor. Bununla birlikte Dikili’de kışın yaşam da sakin. Tahmin ettiğiniz kadar soğuk da geçmiyor kış ayları Dikili’de.

Dikili ne yenir?

Dikili’ye gidildiğinde mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında; keşkek, topalak, oğlak kavurma, pırasalı ekmek, şambali tatlısı, koruk şerbeti ve Dikili’nin sembollerinden biri olan zeytin ve zeytinyağı yer almaktadır.

İzmir Dikili Neyi Meşhur?

Dikili’nin kumsalı meşhur. Ayrıca, Ege Bölgesi’nde pek çok yerde olduğu gibi, yeşilin, doğal güzelliklerin tarihi, kültürel zenginlikle birleştiği bir yer olan Dikili, kültürel turizm açısından da oldukça ünlü denebilir. Ek olarak, Dikili’nin kaplıcaları ve diğer termal kaynakları da meşhurdur.

Dikilinin en güzel yeri neresi?

Dikili tatilinizde mutlaka gezmeniz gereken yerler ise; Kalem Adası, Bademli Köyü, Zindancık Koyu, Nebiler Köyü, Dikili Sahil Şeridi, Atatürk Botanik Bahçesi, Çandarlı Köyü, Bademli Ilıcası, Killik Koyu, Adnan Menderes Caddesi yer almaktadır.

Dikiliye Ne zaman gidilir?

Dikili’ye Ne Zaman Gidilir? Dikili bulunduğu bölge ve bu bölgede hâkim olan iklim şartlarına bakıldığında, yıl içerisinde oldukça geniş sayılabilecek bir dönemde ziyaret edilebilir bir yerdir. İlkbaharın ortalarından başlayıp sonbaharın ortalarına kadar geçen süreç uygun olacaktır.

İzmir Dikili arası kaç TL?

En Çok Tercih Edilen Dikili Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

You might be interested:  Izmir Bombası Nasıl Yapılır?
Rota Bilet Fiyatları Ortalama Sefer Süresi
roomİzmir – Dikili 70 TL 4 sa
roomAnkara – Dikili 300 TL 9 sa 27 dk
roomBursa – Dikili 130 TL 5 sa 17 dk
roomAntalya – Dikili 115 TL 9 sa

Dikili İzmir kaç para?

En Ucuz İzmir – Dikili Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Otobüs Firması Bilet Fiyatı Ortalama Sefer Süresi
Isparta Petrol Turizm 110,00 TL 1 Saat 45 Dakika

İzmir’den Dikili’ye belediye otobüsü var mı?

İzmir Otogar’dan Dikili’ye her saat başı otobüsler kalkıyor ve direkt olarak hiçbir yerde durmadan gidiyor. Yaz aylarında sefer sayıları artabiliyor ve yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor. Otobüs terminalinin numarası ise 68. Burada bulunan Dikili Seyahat’ten biletinizi alabilirsiniz.

Dikili denizi güzel mi?

Dikili’nin en güzel yanı, denizin olduğu her alanda denize girebilme serbestliği olmasıdır. Deniz suyunun temizliği ve ekolojik bakımdan korunması sayesinde her yerde güvenle denize girebilirsiniz.

Dikili deniz soğuk mu?

Deniz suları serin ve berrak bir yapıya sahiptir. Bu koy aynı zamanda kamp alanı olarak da kullanılmaktadır. Bunun dışında Dikili ilçe merkezinde birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca çevre koy ve plajlarda ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek büfeler bulunsa da fiyatlar şişirilmiş bir durumda.

Dikilide ne zaman denize girilir?

40 km’lik kıyı şeridi boyunca uzanan Dikili’de denize girmek için en ideal zaman dilimi Mayıs ve Ekim ayları arasıdır. Burada, yaz aylarında su sıcaklığı ortalama 25 derece ve hava sıcaklığı ortalama 30-35 derece arasındadır.

Dikili Çandarlı nereye bağlı?

Çandarlı, İzmir’in Dikili ilçesine bağlı bir mahalle.

Dikili nin kaç tane köyü var?

İlçenin bir kasabası ve 25 köyü,Dikili İlçe Merkezinde 4, Çandarlı Kasabasında 2 olmak üzere toplam 6 Mahallesi vardır.

Ankaradan Dikili’ye en kısa nasıl giderim?

Ankaradan Dikili’ye en kısa nasıl giderim? İzmir’in en kuzeyindeki tatil beldesi Dikili ‘ ye, Ankara ‘dan, Balıkesir yoluyla ulaşılabiliyor. Ankara – Eskişehir – Bursa ve Balıkesir yönünden gelindiğinde Bergama’yı geçtikten sonra kıyıya doğru ilerlenerek Dikili ‘ ye toplamda 7 saat 40 dakikada ulaşılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.