Izmir Torbalı Nasıl Bir Yer?

Bölgenin mevcut toprak yapısı verimli olduğu için, her çeşit hububat ve endüstriyel bitkiler ile sebze ve meyve yetiştirilir. Ayrıca dağ eteklerinde zeytinlikler mevcut olup, dağlar ise çam ağaçları ile kaplıdır. Tarihin kokusunu doya doya içinize çekebileceğiniz bir ilçedir Torbalı.

Izmir Torbalı denize yakın mı?

Torbalı’ya en yakın sahiller arasında yer alan Menderes’e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi bayrak alarak Ege Bölgesinin en temiz plajları arasında yer aldı.

Izmir Torbalı Neyi Meşhur?

Torbalı, denildiğinde akla adı dünyaca ünlü fabrikalar ve tarım gelir şüphesiz. Torbalı denildiğinde benim aklıma ise sadece Suyunbaşı geliyor. Suyunbaşı; Torbalı’nın bereketli sularının toprakla buluştuğu, ufak bir şelaleyle çınar ağaçlarının arasında gelin gibi süzüldüğü, özel bir güzellik aslında.

Torbalıda neler var?

Tarihi ve doğal güzelliklerine doyamayacağınız ilçede mutlaka gezmeniz gereken arasında Metropolis Antik Kenti, Efeoğlu Tabiat Parkı, Tarihi Abdülhamit Seyir Köşkü, İncirlik ve Key Museum yer almaktadır. İlçe, bünyesinde barındırdığı tarihi ve doğal güzellikleri ile kesinlikle keşfedilmesi gereken yerlerden biridir.

You might be interested:  Istanbul Izmir Arası Otoyol Ücreti Ne Kadar?

Izmir Torbalı nereye yakın?

Torbalı, İzmir’in güneydoğusunda yer alır. İl merkezine uzaklığı 45 km’dir. İlçenin kuzeyinde Buca ve Kemalpaşa, doğusunda Bayındır ve Tire, güneyinde Selçuk, batısında Menderes ilçeleri bulunmaktadır.

Neden Torbalı?

Pek çok kisinin bildigi bir söylenceye göre Sultan Abdülhamid’in çiftligine fidanlar diken Murat Bey, fidanlarin zarar görmemesi için develerin agzina “Torba” baglanmasini emretmis, yöre daha sonra “Torbali” adiyla anilmaya baslanmistir.

Izmir Torbalı adı nereden geliyor?

İsmini antik çağın ünlü şehirlerinden biri olan “Metropolis” bir diğer adıyla Triyanna ya da Tripolis’den aldığı rivayet edilmektedir.

Izmir Torbalı ne yenir?

Aramanızı genişletin.

 • Lucien Arkas Bağları – LA Mahzen Restaurant. 136 yorumŞu Anda Kapalı
 • Merve Corba Pide Kebap Salonu. 36 yorum.
 • Ozurfa Kebap. 23 yorum.
 • Onur Pide. 3 yorum.
 • Dervişzade Butik Şekerleme. 2 yorumŞu Anda Kapalı
 • Sevilen Pide Yemek Salonu. 4 yorum.
 • Temel Reis Balık Evi. 4 yorum.
 • Kahve Diyarı Torbalı 4 yorum.
 • Izmir Torbalı dolmuşları nereden kalkıyor?

  Otogar – Torbalı

  20:00’dan 21:00’a kadar her 10 dakikada bir dolmuş kalkmaktadır. Otogar Torbalı Güzergahındaki Araçlarımızın Kalkış Noktası 113 ve 114 Numaralı Perondur.

  Selçuk da ne yenir?

  Selçuk mutfağında denenmesi gereken deniz mahsülleri arasında; midye tava, sardalya buğulaması, sütlü balık yer almaktadır. Selçuk mutfağının sevilen yemekleri arasında ayrıca; Priştine kebabı, kirde kebabı ve Şevket-i Bostan yer almaktadır.

  Izmir Torbalı nın kaç tane köyü var?

  Toplam 23 köy bulunmaktadır. Torbalı Köyleri haritası için köy isimlerine tıklayınız.

  Izmir Gaziemir Neyi Meşhur?

  Gaziemir Gezilecek Yerler

 • Gaziemir Optimum Avm (Optimum Alışveriş Merkezi)
 • Fuar- İzmir.
 • Uluslararası Çocuk Şenliği Kültür Evi.
 • Uzay Kampı
 • Sarnıç Gölet.
 • Seydibaba Türbesi.
 • Torbalı Yazıbaşı nasıl bir yer?

  İzmir ilinin Torbalı ilçesine bağlı Yazıbaşı köyü şirin ve sakin bir yerleşim yeridir. Yazıbaşı isminin anlamı efsaneye göre 150 yıl kadar önceye dayanmaktadır tarihi. Bölgede aşırı fırtınalar çıkmasından dolayı Fortuna olmuş ağızdan ağza değişerek Hortuna Olmuştur.

  You might be interested:  Izmir Egekent Nereye Bağlı?

  Torbali hangi ile bağlı?

  Torbalı, İzmir`in güneydoğusunda yer alır. İl merkezine uzaklığı 45 km`dir. Kuzeyinde Kemalpaşa; doğusunda Tire ve Bayındır; batısında Menderes; güneyinde Selçuk ile çevrelenir.

  Torbalı’ya hangi otobüs gider?

  Bu Otobüs hatları Torbalı yakınından geçiyor: 701, 713, 721, 722.

  Torbalı ne zaman ilçe oldu?

  26 Haziran 1926 tarih ve 387 Sayılı Teşkilatı Mülkiye Kanunu ile Torbalı ilçe haline getirilmiş, 1927 yılında ise belediyelik olmuştur.

  Izmir Torbalı nın kaç tane köyü var?

  Toplam 23 köy bulunmaktadır. Torbalı Köyleri haritası için köy isimlerine tıklayınız.

  Izmir Bayındır ın neyi meşhur?

  ÇİÇEK VE BAYINDIR

  Masalları andıran bu güzel kentte, adeta insanlarının ruhuna işlemiştir çiçeklerin güzelliği ve zarafeti. Gelelim yemeklerine, leziz uluk katmeri, yöresel keşkek, köy ekmeği, pişmiş turşu, ada pilavı, Bayındır usulü tarhana, otlu pide ve muhteşem patlıcan balığı sadece alternatiflerinizden bir kaçı.

  Karakızlar göleti nerede?

  Karakız Göleti Mersin ili Erdemli ilçesi kırsal alanında yer alan yapay bir gölettir.

  Izmir Ayrancı nasıl bir yer?

  ayrancılar eskiden ilçeyken belediyesi kaldırılıp torbalının mahallesi oldu sonradan. mahalle dediğime bakmayın küçük bi yer değil. çok fazla göç alan ve hızla büyüyen bir yer. göç almasından dolayı yerli halkı yok denecek kadar az. kozmopolit bir yapısı var.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.