Izmir Selçuk Nasıl Bir Yer?

Selçuk Nerededir? Selçuk ilçesi İzmir ilinin en güneyinde yer almaktadır. Denize kıyısı olan Selçuk ilçesi İzmir Aydın karayolu üzerinde yer almaktadır. İzmir merkeze uzaklığı 74 km’dir.

Selçuk nasil bir yer?

Selçuk; İzmir’in en sakin beldesi, huzurlu yaşamı ve denizi ile bilinir. Elbet Selçuk’u duymuşsunuzdur. 2012 yılında dünyanın sonu gelecek ama kurtulan tek yer ‘Şirince’ olacak söylentisi ile de ülkemizde ve dünyada da tanınmaya başlayan Selçuk, ülkemizdeki en önemli antik kentlerden Efes’i de içinde barındırıyor.

Selçuk da deniz var mı?

Selçuk tatilinizde, bölgede denize girebileceğiniz plajlar oldukça sınırlıdır. İlçeye yalnızca 15 km uzaklıkta bulunan ve Aydın’ın Kuşadası’nda yer alan Kuştur Plajı da Selçuk tatilinizde günübirlik deniz tatili için tercih edebileceğiniz bir yerdir.

Selçuk Neyi Meşhur?

Selçuk mutfağında denenmesi gereken deniz mahsülleri arasında; midye tava, sardalya buğulaması, sütlü balık yer almaktadır. Selçuk mutfağının sevilen yemekleri arasında ayrıca; Priştine kebabı, kirde kebabı ve Şevket-i Bostan yer almaktadır.

Selçuk’ta ne var?

Selçuk Bölgesindeki En İyi Gezilecek Yerler

 1. Efes Antik Kenti. 9.893. Tarihi Yerler Eski Kalıntılar.
 2. Efes Müzesi. 1.031. Özel Müzeler.
 3. 3. Bibliothèque de Celsus. 1.741. Eski Kalıntılar.
 4. Meryem Ana Evi. 2.836.
 5. 5. Efes Antik Kenti Tiyatrosu. 1.188.
 6. Aqua Fantasy Aquapark. 1.050.
 7. Ephesus Terrace Houses. 1.035.
 8. 8. Saint John Kilisesi. 794.
You might be interested:  Izmir Havaalanı Nerede Harita?

Selçuk’tan ne alınır?

Bunun dışında Selçuk, Efes ve Şirince’de pek çok mağaza ve dükkânda hediyelik eşyalar, süs eşyaları, takılar ve bölgeye özgü figürler satın alabilirsiniz. Efes ve civarındaki mağazalarda antik kenti ve Meryem Ana’yı sembolize eden figürler bulabilirsiniz.

Selçuk İzmir arası kaç km?

İzmir ile Selçuk arasındaki mesafe, otoyollarda 76 kilometre dahil olmak üzere karayoluyla 39 kilometre ‘dir. Yol yaklaşık olarak 54 dakika zaman alır ve Gaziemir, Kısık, Oğlananası ve Sağlık üzerinden geçer.

İzmir Selçuk nereye yakın?

Selçuk İzmir`in güneyinde, İzmir-Aydın karayolu üzerinde yer alır. Kuzeyde Torbalı, Doğuda Tire, güneyde Germencik ve batıda Kuşadası ile çevrilidir. İl merkezine uzaklığı 74 km`dir.

İzmir Selçuk denize kaç km?

277 km² lik alanı kapsayan ilçe, merkez dahil, 1 belde ve 9 köyden oluşmaktadır. Selçuk’un denize uzaklığı 8 km, denizden yüksekliği ise 16 metredir.

Izmirde en güzel nerede denize girilir?

İzmir’de Denize Girilecek Yerleri Özetlemek Gerekirse:

Karaburun Akvaryum Plajı Çeşme Ilıca Plajı Seferihisar Akkum Plajı Urla Demircili Köyü Melengeç Plajı

İzmir merkez Selçuk nasıl gidilir?

İzmir’den Selçuk’a Ulaşım

İZBAN hattına aktarma yaparsanız, Tepeköy’de indikten sonra Tepeköy- Selçuk İZBAN hattına aktarma yapmanız gerekmektedir. İzmir şehir merkezine ortalama 75 km uzaklıkta bulunan Selçuk ilçesine otobüs ile ulaşım ortalama 1 saat sürmektedir.

Efes giriş ne kadar?

Milattan önce 6000’li yıllarda kurulmuş olan Efes Antik Kenti, pek çok yerli ve yabancı turistin ülkemizde ziyaret ettiği önemli bir ören yeridir. Efes Antik Kenti örenyeri giriş ücreti 150 TL’dir. Efes Yamaç Evler giriş ücreti 65 TL’dir. Efes Antik Kenti’ne sahip olmuş olduğunuz müzekart ile giriş yapılabilir.

Selçuk Şirince arası kaç kilometredir?

Selçuk ile Şirince arasındaki mesafe karayoluyla 8 kilometre. Yol yaklaşık 9 dakika sürüyor.

You might be interested:  Izmir Hatay Semti Hangi Ilçeye Bağlı?

İzmir Selçuk ne kadar?

En Ucuz İzmir – Selçuk (İzmir) Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Otobüs Firması Bilet Fiyatı Günlük Otobüs Seferi Sayısı
Ayar Aydın Seyahat 50,00 TL 1
Tokat Seyahat 60,00 TL 1
Başkent Turizm 89,00 TL 2

Selçuk da ne yenir?

Selçuk’ta zeytinyağlı, sebze yemeği, ot kavurması, salata gibi klasik Ege tatlarının yanı sıra sütlü balık, sardalya buğulaması, midye dolma, midye tava gibi balık ve deniz ürünleriyle yapılan yemekler de yaygındır.

İzmir Selçuk Toki Evleri nerede?

1. TOKİ İzmir Selçuk 2019 projesi nerede inşa ediliyor? TOKİ İzmir 2019 projesi, İzmir Selçuk Zafer Mahallesi’nde inşa ediliuor.

Selçuk da nerede kalınır?

Selçuk Kalınacak Yerler ve Oteller

 • Selçuk’ta Nerede Kalınır?
 • Kırkınca Evleri Butik Otel.
 • Zeytinli Ev Otel.
 • Nea Efessos Hotel.
 • Ayasoluk Butik Hotel.
 • Hitit Otel Selçuk.
 • Celsus Hotel.
 • Kayserkaya Dağ Evleri.
 • Selçuk nüfusu ne kadar?

  Nüfus. 2020 yılı nüfus verilerine göre toplam nüfusu 37.386’dır.

  Selçuk A Izbanla nasıl gidilir?

  Tepeköy yönünde İZBAN’a binmeniz gerekiyor. Tepeköy’de inip aynı noktada Selçuk trenine aktarma yapıyorsunuz. İZBAN hattının ilk treni Tepeköy’den Selçuk’a 06.40’te kalkıyor. Yolculuk 23 dakika sürüyor.

  Pamucak sahili nerede?

  Selçuk’un 9 km, Efes antik kentinin ise 6 km kuzeyinde, uzunluğu beş kilometreyi bulan Pamucak (Efes Plajı) sahili uzanır. Kumlu sahilin genişliği bazı yerlerde 80 metreyi bulur. Geldiğinizde mevsim ilkbaharın sonu, yaz ya da sonbaharın başıysa Efes plajının keyfini çıkartabilirsiniz.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.