Izmir Limanı Kimin?

Izmir limanı kime satıldı? İzmir Limanı: 1 milyar 275 milyon dolara, Hong Kong merkezli Hut chison Whampoa şirketine satıldı. Türkiye’nin en büyük konteynır ihracat limanı olan İzmir Alsancak Limanı ‘ ndan, yılda ortalama 30–35 milyon TL net gelir elde ediliyordu.
İzmir Limanı

Konum
Açılış: 1959
İşletmeci: Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları
Sahibi: Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları
Liman türü: Deniz limanı

Izmir Limani kime satildi?

İzmir Limanı’nın 49 yıllığına işletme hakkını 1 milyar 275 milyon dolar ile Global-Hutchison-EİB (Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık A.Ş) Ortak Girişim Grubu elde etti.

Global Hutchison kimin?

İzmir Limanı ihalesinde en yüksek teklifi, 1 milyar 275 milyon dolar ile Çinli dolar milyarderi Li Ka Shing’in sahibi olduğu Hutchison firması ile Global verdi.

Alsancak Limanı satıldı mı?

Alsancak Limanı Varlık Fonu’na devredildi

Bu arada Varlık Fonu’nun bu kurumları satma, devretme veya kiralama yetkisi olduğu kaydedildi. TCDD’ye bağlı İzmir Limanı’nın 49 yıllığına özelleştirilmesi için 3 Mayıs 2007’de açılan ihaleyi Hutchison, Global ve EİB LİMAŞ, 1 milyar 275 milyon dolar vererek kazanmıştı.

Mersin limanını kim satın aldı?

Özelleştirme İdaresi tarafından ihalesi yapılan TCDD’ye ait Mersin Limanı’nın işletme hakkı, 11 Mayıs 2007 tarihinde, 36 yıl süreyle PSA-Akfen Ortak Girişim Grubu’na verildi. İhaleden 10 yıl sonra 31 Temmuz 2017’de ise Akfen Holding, Mersin Limanı’ndaki hisselerinin büyük bölümünü Avustralyalı IFM Investors’a sattı.

You might be interested:  Izmir Hangi Partinin?

Izmir limanı kaça satıldı?

Yabancıların eline geçti. İzmir Limanı: 1 milyar 275 milyon dolara, Hong Kong merkezli Hut chison Whampoa şirketine satıldı.

Limanları kim işletiyor?

Kamu limanlarında liman arazisinin mülkiyeti ve limanın işletmesi tamamen kamu kuruluşlarına yani devlete aittir. Özel limanlarda ise limanın inşası, işletmesi ve bazen de mülkiyeti bir şirket veya birkaç şirketin birliğinden oluşmuş konsorsiyumlara aittir.

Izmir Limanı dünyada kaçıncı sırada?

İzmir dünyanın en hızlı büyüyen ilk 50 limanı listesinde 12’nci sırada!

Kuşadası limanı kime satıldı?

İskele 1991 yılında tamamlanarak kapasitesi artırılmıştır. 2003 yılında gerçekleştirilen özelleştirme ile Ege Liman İşletmeleri A.Ş.’ye devredilmiştir.

Hopa limanı ne zaman satıldı?

Doğu Karadeniz`in en önemli limanlarından biri olan Hopa Limanı, liman özelleştirmelerinin başladığı tarih olan 1997`de 4 milyon dolar bedelle Park Denizcilik`e satıldı. Bölge ekonomisi için hayati öneme sahip olan Hopa Limanı, geçen süre içinde beklenen performansı gösteremedi.

Mersin liman işletmesi kime ait?

11 Mayıs 2007 tarihine kadar Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından işletilen Mersin Limanı’nın işletme hakkı, Özelleştirme İdaresi tarafından ihalesi yapılarak, 11.05.2007 tarihinde 36 yıl süreyle Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP)’ye verilmiştir.

PSA Akfen kimin?

Akfen Holding, temelleri 1976 yılında Hamdi Akın tarafından atılan ve 1999 yılında holding statüsüne kavuşan, altyapı yatırımlarına odaklanan Türkiye merkezli holding şirketidir.

Mersin Limanı nereye bağlı?

Mersin ili Akdeniz ilçesi Mersin Limanı Mevkii’nde Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş.

Izmir limanı nereye taşınıyor?

TDUB Genel Sekreteri Doruk Karşı, Liman Arkası projesiyle izmir Limanı’nın Çandarlı ilçesine taşınması sonrasında faaliyete geçmesi planlanan kruvaziyer limanıyla bölgede rayiçlerin çok artmasının beklendiğini ifade ediyor.

Çandarlı Limanı bitti mi?

İZMİR – Dünyanın en büyük on limanından biri olacağı yönündeki açıklamalarla gündeme gelen, ancak yapımı yılan hikayesine dönen Kuzey Ege Çandarlı Limanı, bugün kaderine terk edilmiş durumda. İhracat hayalleri ile inşa edilen liman bugünlerde amatör balıkçıların merkezi haline geldi.

You might be interested:  Izmir Tarım Fuarı Ne Zaman Bitiyor?

Iskenderun limanı kime satıldı?

TÜRKİYE Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na (TCDD) ait İskenderun Limanı’nın işletmesi 36 yıl süreyle Limak Yatırım’a devredildi. İskenderun Limanı için düzenlenen ikinci ihaleyi 372 milyon dolarlık teklifiyle kazanan Limak Yatırım, limana 5 yıl içinde 250 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Alanya Limanı ne zaman satıldı?

Alanya Limanı: 28 Kasım 2000 tarihinde, 1 milyon 600 bin dolara, Alanya Liman İşletmesi Den Tur A.Ş. ‘ ye satıldı. İskenderun Limanı: 9 Eylül 2005 tarihinde PSA-Tekfen ortaklığına satıldı ancak satış sonradan iptal edildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.