Izmir Kadın Sığınma Evine Nasıl Başvurulur?

Kadın sığınma evine başvuru yapmak için Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ya da acil bir durum hâlinde Emniyet Müdürlüğü’ne gidilmesi gerekir. Kadın sığınma evine başvuru yaparken herhangi bir belge götürmeye gerek yoktur. Fiziksel şiddet veya psikolojik baskı gören her kadın sığınma evine başvuru yapabilir.

Sığınma evine nasıl başvurabilirim?

Türkiye’de her ilde kadın sığınma evleri bulunuyor. Eşinden şiddet gören kadın bağlı olduğu ildeki İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bizzat başvuru yaparak sığınma başvurusunda bulunabilir. Başvurularda herhangi bir belgeye gerek duyulmuyor.

Kadın sığınma evine kimler başvurabilir?

Kadın sığınma evinde kalabilmek için kadınların farklı bir koşulu yerine getirmelerine gerek yoktur. Eşinden şiddet gören ve talepte bulunan her kadın, sığınma evlerine girebilir. Kadın Sığınma Evinde Para Veriliyor Mu? Sığınma evlerinde kalan kadınlar, devlet tarafından maddi bir destek görmezler.

Izmir kadın sığınma evi nerede var?

Kadın Danışma Merkezi ve Kadın Sığınma Evi’ne, SOSYAL PROJELER MERKEZİ KÜLTÜRPARK LOZAN KAPISI GİRİŞİ NO: 50 adresinden ve 293 4 293 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

You might be interested:  Izmir Karşıyaka Ya Nasıl Gidilir?

Sığınma evinde kalma süresi ne kadar?

Türkiye’de kadın sığınma evlerinde en fazla kalma süresi 6 ay olarak belirlenmiştir. Bu süre zarfında kadınların kendi ayakları üzerinde kalması sağlanır. Destek alan kadınlar sığınma evlerinden ayrılacak düzeye getirilir ve kadınlara dışarıdan da destekler verilir.

Kadın sığınma evinde telefon kullanmak serbest mi?

Türkiye’de şiddete maruz kalan kadınların gidebileceği 145 kadın sığınma evi var. Ancak bazı kadınlar, sığınma evlerindeki katı kurallardan rahatsız. Örneğin sığınma evlerinde cep telefonu kullanmak yasak, dışarı da izinle çıkılabiliyor.

Kadın sığınma evinde iş veriyorlar mı?

İŞKUR’la yapılan protokole göre kadınlara önce meslek eğitimi verilecek ve sonra da işe yerleştirilecek. Kadın sığınma evlerinde yaşayan kadınlara eğitim ve iş desteği geliyor.

Hangi durumlarda kadın sığınma evine gidilir?

Kadın sığınma evinde kalabilecek kişiler eşinden psikolojik, fiziksel ya da ekonomik şiddet gören kadınlardır. Maddi ya da manevi desteğe ihtiyaç duyan kadınlar ile can güvenliğinin tehlikede olduğunu düşünen kadınlar da başvuru yaparak kadın sığınma evinde kalabilirler.

Konuk evlerinde kalma süresi en fazla kaç aydır?

3-) Konukevinde kalma süresi en fazla kaç gündür? Konukevinde istisnai durumlar dışında barınma süresi en fazla 3-4 gündür. Daha uzun süreli barınmalar kişinin geçerli sebeplerine ve ihtiyaç durumuna göre değişmektedir.

Kadın sığınma evi nasıl bir yerdir?

Kadın sığınma evleri başvurusu için Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ya da acil bir durum hâlinde Emniyet Müdürlüğü’ne gidilmesi yeterli olur. Başvuru yapanların herhangi bir belge götürmelerine gerek yoktur. Eşinden şiddet görüyor olması ya da can güvenliğinin tehlikede olması yeterli bir durumdur.

Kadın sığınma evinde yemek yenir mi?

Sığınmaevleri yalnızca barınma, yemek ve sağlık gibi temel ihtiyaçların karşılanması ötesinde, kadınların sığınmaevi sonrası hayatlarına hazırlandıkları, kendi ayakları üzerinde duracak güçlerini fark ettikleri yerlerdir. Ayrıca ihtiyaç halinde temizlik ve hijyen sunumları da gerçekleştirilmektedir.

You might be interested:  Izmir Kuşadası'Na Nasıl Gidilir?

Izmir’de kaç tane sığınma evi var?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sığınma evinin yanı sıra Aliağa, Bayraklı, Karşıyaka, Ödemiş, Urla ilçelerinde sığınma evi var. Bunların toplam sayısı da 6. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı iki Kadın Konukevi de bulunmaktadır.

Kadın konuk evlerinde verilen hizmetler nelerdir?

Konukevlerinde kadınların sosyo-ekonomik güçlenmelerine yönelik mesleki eğitim, geçici maddi yardım, iş ve meslek danışmanlığı, sosyal, sanatsal ve sportif faaliyetler yapılmaktadır. Ayrıca, anneleri ile beraber kadın konukevi hizmet alan çocuklar için burs ve kreş destek hizmeti sağlanmaktadır (14).

Kadın Konukevleri hangi birime bağlıdır?

MADDE 56 – (1) 12/7/1998 tarihli ve 23400 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na Bağlı Kadın Konukevleri Yönetmeliği ile 8/5/2001 tarihli ve 24396 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özel Hukuk Tüzel Kişileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Açılan Kadın Konukevleri Yönetmeliği

Hangi illerde kadın sığınma evi var?

* Eylül 2016 itibarıyla Türkiye’de 49 ilde Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM) bulunuyor (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Malatya, Mersin, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon, Erzurum, Bingöl, Muş, Kilis, Elazığ, Sakarya, Kahramanmaraş, Kocaeli, Isparta, Aksaray, Kars,

Kadın sığınma evleri ne işe yarar?

Yaygın ismiyle Kadın Sığınma Evleri, kadınların yakın çevrelerindeki genellikle aile içindeki erkekler tarafından (koca, baba, sevgili, partner ve dahası) şiddet gören kadınlar ve çocuklar için barınma imkânı sağlayan yerlerdir.

Mor Çatı ya kimler başvurabilir?

Şiddete uğradığınızda, size en yakın karakola, jandarma komutanlığına, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’ne (ŞÖNİM), Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğüne, cumhuriyet başsavcılığına, kaymakamlığa/valiliğe, aile mahkemesine, belediyelere ve kadın örgütlerine başvurabilirsiniz.

Erkek sığınma evi nerede var?

Türkiye’nin ilk erkek sığınma evleri İstanbul ve İzmir’de hizmete girdi. 30 erkeğin kalacağı sığınma evinde erkeklerin kimlikleri gizli tutulacak. Sığınma evlerininse pencereleri parmaklıklı olacak. Türkiye’nin ilk erkek sığınma evleri açıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.