Izmir Hatay Nereye Bağlı?

Hatay, İzmir’in Konak ve Karabağlar ilçelerinin ortak semtlerinden biridir. Yönetim olarak, İzmir Anakenti sınırları içinde kalan ve İzmir’in yönetsel, sanatsal, kültürel ve ticari (tecimsel) açıdan en önemli ilçesi olan Konak belediyesine bağlıdır.

Izmir Hatay nereye yakın?

Hatay İzmir ilinde yer almakta olup, Hatay Karabağlar ilçesine bağlıdır. Hatay haritası konumu ise 38° 24′ 15.8796” Kuzey ve 27° 7′ 5.1996” Doğu gps koordinatlarıdır. Hatay bağlı olduğu Karabağlar ilçe merkezine 9 kilometre mesafe uzaklıktadır.

Izmir Hatay ismi nereden geliyor?

Semtin adı Hatay ilinden gelmektedir. Cumhuriyet’in ilk yıllarından anavatandan ayrı olan Hatay’da yaşanan sıkıntılar nedeniyle 1937 yılında daha önceleri adı ‘Mısırlı’ ve ‘İnönü’ olan caddeye Hatay adı verilir Bu ad aynı zamanda cadde çevresinde gelişen yeni semtin de adıdır.

Hatay izmir arası kaç saat sürüyor?

İzmir Hatay arası özel araçla ortalama 12 saat 45 dakika sürmektedir. İzmir Hatay arası otobüsle kaç saat? İzmir Hatay arası otobüsle ortalama 16 saat 37 dakika sürmektedir.

Hatay hangi ilde?

Ülkemizde bulunan 7 bölgeden Akdeniz Bölgesinde yer alan Hatay ilimiz Türkiye’nin en güneyinde yer almaktadır. Hatay’ın kuzeyinde Osmaniye yer almaktadır. Batısında ise Akdeniz bulunur. Ayrıca Hatay şehri Adana ve Gaziantep şehrimize de komşudur.

You might be interested:  Izmir Güzelbahçe Belediye Başkanı Hangi Partiden?

Hatay’ın ilçeleri hangileri?

 • B. Altınözü Kaymakam. Cem GÜMRÜKÇÜ Nüfus. 60861.
 • C. Antakya. Kaymakam. Nevzat ŞENGÖK. Nüfus.
 • D. Arsuz. Kaymakam. Hacı Hasan GÖKPINAR. Nüfus.
 • A. Belen. Kaymakam. Hayrettin BASKIN. Nüfus.
 • E. Defne. Kaymakam. Nevzat ŞENGÖK. Nüfus.
 • F. Dörtyol. Kaymakam. Osman DEMİR. Nüfus.
 • G. Erzin. Kaymakam. Osman DEMİR. Nüfus.
 • H. Hassa. Kaymakam. Mahmuthan ARSLAN. Nüfus.
 • Hatay ismini kim koydu?

  Ö. 1200’le başlayan Genç Hitit prenslikleri dönemine tarihlenmektedir. Bu dönemde, Amik Ovası´ndaki Hitit Prenslikleri’nin birleşerek Hattena Krallığı adını aldıkları bilinmekte, Hatay adının da buradan geldiği sanılmaktadır. Yöreye bu adı 1936’da Atatürk vermiştir.

  Hatay ilinin eski adı nedir?

  Etimoloji. Hatay, 1930’larda ortaya atılmış bir yer adıdır. Osmanlı döneminde bugünkü Hatay’ın kapsadığı topraklar İskenderun ve / veya Antakya olarak adlandırılıyordu.

  İzmir’in en zengin semti neresi?

  İzmir’in En Zengin İlçesi Hangisi? Türkiye’de bulunan en pahalı altı ilçe arasında İzmir iline ait olan Çeşme ilçesi girmiştir.

  İzmir Hatay otobüs yolculuğu kaç saat?

  İzmir – Hatay (Antakya) arası otobüs yolculuğu ortalama olarak 17 saat 7 dakika sürmektedir.

  İzmir Hatay otobüs Bileti Kaç Para?

  En Çok Tercih Edilen İzmir – Hatay Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

  Otobüs Firması İzmir Hatay Bilet Fiyatları Günlük Otobüs Seferi Sayısı
  Isparta Petrol Turizm 400 TL 1
  Hatay Nur Seyahat 400 TL 1
  Has Turizm A.Ş. 400 TL 1
  Vip Lüks Adana 400 TL 1

  İzmir Hatay arası ne kadar yakar?

  Hatay Dörtyol ile İzmir yol güzergahı için Kilometre hesaplama sonucunda 60 Litre yakıt tüketimi yapacaksınız. Aracınız dizel ise yaklaşık 1517 TL, benzinli araç kullanıyorsanız 1414 TL yakıt maliyetiniz oluşur. Şayet LPG takılı bir araçla yol alıyorsanız 642 TL ortalama yakıt maliyetiniz oluşacaktır.

  You might be interested:  Izmir E Nasıl Gidilir?

  Hatay 1 bölge neresi?

  Hatay ilimiz, Türkiye’nin yedi bölgesinden biri olan Akdeniz Bölgesi’nin en doğusunda yer almaktadır. Bu ilin etrafında bulunan iller ise Gaziantep, Osmaniye ve Adana’dır. Bu ilin doğu ve güney sınırlarında Suriye bulunmaktadır.

  Hatay güney doğuda mı?

  Hatay İli ülkemizin güneyinde, İskenderun körfezinin doğu kıyılarında yeralır. Batıdan Akdeniz, güney ve doğudan Suriye, kuzeybatıdan Adana, kuzeyden Osmaniye ve kuzeydoğudan Gaziantep ile çevrilidir.

  Hatay İskenderun mu Antakya mı?

  hatay il,merkezide antakyadır. hatay ilinin iskenderundan yüzölçümü ve nufüs bakımından daha küçük olduğu halde merkezidir

  Izmirden hataya hangi yoldan gidilir?

  İzmir’den Hatay’a Ulaşım

  Özel aracınız ile birlikte İzmir’den Hatay’a gitmek için 1.085 kilometrelik D300/E96 yollarını tercih edebilirsiniz. Afyonkarahisar, Konya ve Adana illerini geçerek toplamda 13 saatlik bir yolculuk ile Hatay’a varabilirsiniz.

  Izmir Hatay arası kaç km otobüsle?

  İzmir’den başlayacak olan otobüs yolculuğunuz 16 saat 56 dakika sonra Hatay otogarınıza ulaşmanız ile tamamlanacaktır. İzmir ve Hatay şehirleri arasındaki 1088 kilometrelik yol mesafesine sahiptir.

  Izmir Hatay uçak ile kaç saat?

  İzmir-Hatay arası uçuş mesafesi toplam 821 kilometre. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu 1 saat 30 dakika sürüyor.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.