Izmir De Ilk Kurşunu Kim Attı?

İzmir’in Kurtuluşunda İlk Kurşunu Kim Attı? İzmir’in kurtuluşu için yapılan ve Yunan askerine karşı ilk taarruzu başlatan kişi gerçek adı ile Osman Nevres, bilinen adı ile ise Hasan Tahsin’dir. Hasa Tahsin, İzmir’in Kordonboyu’ndan ilk kurşunu sıkan kişidir.
Hasan Tahsin Recep ya da gerçek adıyla Osman Nevres (1888, Selanik – 15 Mayıs 1919, İzmir), 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’e çıkartma yapan, seçkin askerlerden oluşan Yunan Efzon Alayı işgal askerine, Kordonboyu’ndan ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatan ulusal sembol kişi, yazar ve gazeteci.

Işgalin ilk kurşunu ve ilk şehidimiz kimdir?

Hasan Tahsin, Yunan ordularının İzmir’i işgali başladığı sıralarda silahını çekip ateşleyerek en öndeki Yunan bayraktarını başından vurmuş ve Kurtuluş Savaşı’nın ilk kurşununu atmıştı. 31 yaşındaki Tahsin, ‘ilk kurşun’u attığı yerde şehit edildi. 1973 Yılında anısına İzmir Konak Meydanı’nda ‘İlk Kurşun Anıtı’ dikildi.

İzmir’de ilk kurşun nerede sıkıldı?

Hasan Tahsin, Millî Mücadele’nin başlangıcında sembolik bir anlamı olan ‘ilk kurşunu’ 15 Mayıs 1919’da İzmir’in Konak Meydanı’nda ilerleyen Yunanlara atmış, aynı yerde öldürülmüştü.

Hasan Tahsin nerede?

Böyle bir direniş beklemeyen Yunan Alayı şaşırmıştı. Daha sonra ise yanında fazla yandaşı olmayan Tahsin, Yunan Alayı tarafından açılan ateş ve ardından süngüleme sonucunda, Kordonboyu’nda kalabalığın önünde henüz 31 yaşında yaşama veda etmiştir. Hasan Tahsin’in cesedi ise İzmir Saat Kulesi’nin altında bulunmuştur.

You might be interested:  Datca Izmir Arasi Ne Kadar?

Sütçü İmam’ın direnişi başlattığı şehrin günümüzdeki adı nedir?

Kahramanmaraş AA muhabirinin çeşitli kaynaklardan derlediği bilgiye göre, Maraş’ta Milli Mücadele’nin timsali olan Sütçü İmam, Fevzipaşa (Bektutiye) Mahallesi’nde 1872’de dünyaya geldi.

Ilk kursun nerede atıldı?

Dörtyol ilçesinde, Milli Mücadele dönemi’nde ilk kurşunun atılışının 102. yıl dönümü dolayısıyla töten düzenlendi.

Ilk kurşun Hatay mi İzmir mi?

Milli mücadelede ilk kurşunun sıkılışının 100. yılı Toksoy: ‘İlk kurşun, İzmir’den 5 ay 17 gün önce Dörtyol’da Kara Mehmet Çavuş tarafından 19 Aralık 1918 yılında sıkıldı’

Ilk kurşun Savaşı nerede?

Ödemiş’in Hacı İlyas köyü sırtlarında Yunan ordusuna karşı Ali Orhan (İlk kurşun) komutasında gönüllü köylü, efe ve birkaç yedek subaydan oluşan Yiğit Ordusu adıyla ilk Kuva-yı Milliye grubunun direnişi Milli Mücadele’nin ilk kitlesel direnişi olmuştur.

Hasan Tahsin nerede öldürüldü?

Mimar Şükrü Kocagöz, İzmir’in Yunanlılar tarafından işgaline karşı ilk kurşunu atan Hasan Tahsin’in şehit edildiği yerin eski Kantar Karakolu’nun 60 metre ilerisindeki alanda olduğunu iddia etti.

Hasan Tahsin i kim öldürdü?

İlk anda, Basile Delaris ve Jorj Papakostos isimli, Efsun Alayından iki askeri öldürdü. Bu ateşin ardından, Yunan askerleri tarafından süngülerle öldürülen Hasan Tahsin, o sırada henüz 31 yaşındaydı.

Hasan Tahsin Yunan askerleri tarafından şehit edildi mi?

İzmir’in işgalinin başladığı 15 Mayıs 1919’da Yunan askerlerine ilk atan ve orada şehit edilen gazeteci Hasan Tahsin için İlk Kurşun Anıtı önünde tören düzenlendi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anıta çelenk bıraktı.

Hasan Tahsin mezarı nerede?

Aksoy, ‘Gıyabi mezarı İstanbul Bülbülderesi Mezarlığı’nda olan Hasan Tahsin’in mezarı Konak Varyant’ta, eski adıyla ‘Maşatlık’ olarak bilinen tepenin eteklerinde.

You might be interested:  Altınova Izmir Otoban Ücreti Ne Kadar?

Antep’te ilk kurşunu sıkan kişi kimdir?

Bunun için de Şahin Bey’e haber göndererek Fransız kuvvetinin birkaç gün oyalanması gerektiğini söylediler.Düşmanın Antep’e girmek istediğini öğrenen Şahin Bey, isyan bayrağını ilk açan ve ilk kurşunu atan şehidimizdir.

Maraş’ta düşmana ilk kurşunu atan kişi kimdir?

Kentin işgal edildiği dönem 31 Ekim 1919’da düşmana ilk kurşunu sıkan Sütçü İmam, düşmanın kovulmasından sonra belediyede işe başladı ve Maraş Kalesi’ndeki topun idaresi de ona bırakıldı.

Hatay Dörtyol ilk kurşunu kim attı?

Milli Mücadele’de İlk Kurşun’un 19 Aralık 1918 de işgalci güçlere karş Çavuş Mehmet Kara tarafından sıkıldığını hatırlattı. İlk kuvılcımın Dörtyol’da başlamasının ardından Milli Mücadelenin yurt satına dalga dalga yayıldığını belirten Keskin ;Tüm şehitleri rahmetle anıyorum dedi.

Milli mücadelenin ilk silahlı direnişi nerede başladı?

İlk Kuvâ-yi Milliye kıvılcımı (ilk silahlı direniş) Güney Cephesi’nde Dörtyol’da 19 Aralık 1918’de Fransızlara karşı başlamıştır. Bunun en önemli nedeni, Fransızların, Güney Cephesi’nde gerçekleştirdikleri işgallerine Ermenileri ortak etmeleridir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.