Izmir Buca Metrosu Ne Zaman Açılacak?

Hattın yapım ihalesinin 12 Ağustos 2021’de gerçekleştirileceği ve dört yıl sonunda hizmete gireceği duyuruldu. 6 Aralık 2021’de ihaleyi Gülermak’ın kazandığı ilan edildi. Bir ay sonra hattın 3,9 milyar liralık yapım sözleşmesi imzalandı. Metro hattının temeli 14 Şubat 2022’de atıldı. 15 Mart 2022’de İzmir 4.

Izmir buca metro ne zaman gelecek?

İzmir tarihinin en büyük bütçeli yatırımı olarak nitelenen Buca Metrosu’nun temel atma töreni 14 Şubat 2022 günü CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı görkemli bir törenle atılmıştı. 765 milyon euroya mal olacak proje tamamlandığında İzmir halkının 10’da biri (Ortalama 400 bin kişi) bu hattı kullanacak.

Izmir buca Metrosu ne zaman biter?

Üçyol–Buca Metro Hattı 4 yıl sonra tamam!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarıyla hayata geçireceği Üçyol-Buca Metrosu için ikinci kredi sözleşmesine, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile imza atıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı imza töreninde metro hattına ilişkin detayları paylaştı.

Buca metro inşaatı ne durumda?

DUVAR – İhale bedeli 12 milyar TL olan Üçyol-Buca Metrosu’nun temeli, 14 Şubat’ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törenle atıldı. Ancak İzmir 4. İdare Mahkemesi, ihaleyi kaybeden Nurol İnşaat’ın başvurusu üzerine Gülermak A.Ş.’nin kazandığı metro yapım ihalesini iptal etti.

You might be interested:  Izmir Salı Pazarı Nerede Kuruluyor?

Buca Metrosu kaç sene sürecek?

Üçyol-Buca Metrosu 2022 yılında hizmete girecek

Sürücüsüz ve son teknoloji setlerin kullanılması planlanan projenin 2021 yılı sonunda tamamlanması ve 2022 yılı ortasında hizmete girmesi bekleniyor.

Buca metrosunun güzergahı nasıl olacak?

Hat 11 istasyondan oluşacak. Üçyol ile başlayan hatta sırasıyla Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule istasyonları yer alacak.

Buca Metrosu kaç para?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tamamen kendi özkaynakları ile yapımına başladığı ve toplamda 12 milyar liraya mal olacak Buca metrosu, kent nüfusunun yaklaşık onda birini taşıyacak.

Buca metrosunda kaç istasyon olacak?

Buca Metro İstasyonları

İzmir Hafif Raylı Sistemi’nin 5. aşamasını oluşturan hat, Üçyol İstasyonu – Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü-Çamlıkule arasında hizmet verecek. TBM makinesi kullanılarak derin tünelle geçilecek hattın uzunluğu 13,5 kilometre olacak ve 11 istasyondan oluşacak.

Buca Metrosu neden iptal?

İhalede 3 milyar 392 milyon 950 bin 495 lira teklif veren Nurol İnşaat ve Yapı Merkezi İnşaat Sanayi A.Ş. ortaklığı, olayı yargıya taşıdı. Dosyayı görüşen İzmir 4’üncü İdare Mahkemesi, ihalenin kendi mevzuatına uygun yapılmadığı gerekçesiyle iptaline karar verdi.

Buca metrosunu kim kazandı?

Mahkeme, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Buca Metrosu ihalesindeki kararı iptal ederek, Gülermak A.Ş.’nin yapımını üstlendiği projeyi, Nurol İnşaat-Yapı Merkezi ortak girişimine verilmesine karar verdi.

İzmir buca Metrosu nereden geçecek?

Mehmet Akif Caddesi’ni izleyerek Şirinyer Kavşağı, Buca Belediyesi önü, Hasanağa Bahçesi yanı, Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü ve son istasyon olarak da Buca Koop bölgesine uzanacak. 8 adet istasyonun yer alacağı Buca hattının derin tünel olarak yapılması planlanıyor.

Buca Metrosu kaç km olacak?

Hattın 27,6 km uzunluğunda ve 24 istasyonlu olması planlanmaktadır. Sürücüsüz olarak hizmet vermesi planlanan hattın ihale süreci 2019’da başladı.

You might be interested:  Izmir Havalimanı Otogara Nasıl Gidilir?

Buca Metrosu temeli atıldı mı?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandıracağı Buca Metrosu’nun temeli 14 Şubat Pazartesi günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılacağı törenle atılacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Tüm İzmirlileri bu tarihi güne tanıklık etmeye davet ediyorum. Bu gurur tüm İzmir’in” dedi.

Buca Metrosu kaç km olacak?

Hattın 27,6 km uzunluğunda ve 24 istasyonlu olması planlanmaktadır. Sürücüsüz olarak hizmet vermesi planlanan hattın ihale süreci 2019’da başladı.

Izmir buca metro ihalesini kim kazandı?

Mahkeme, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Buca Metrosu ihalesindeki kararı iptal ederek, Gülermak A.Ş.’nin yapımını üstlendiği projeyi, Nurol İnşaat-Yapı Merkezi ortak girişimine verilmesine karar verdi.

Karabağlar Metrosu ne zaman açılacak?

İnşaatın iki yıl sonra başlaması öngörülüyor

2020 senesi itibariyle kesin proje tamamlanacak ve daha sonra, önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne, sonra da Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na “onay” başvuruları gerçekleştirilecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.