Izmir Bayındır Nerede?

Bayındır, Türkiye’nin batısında yer alan Ege bölgesinde bulunan İzmir ilinin yaklaşık 40.000 nüfuslu bir ilçesidir. Bayındır ilçesi, hepsi de İzmir ilçesi olan kuzeyinde Kemalpaşa, doğusunda Ödemiş, güneyinde Tire ve batısında Torbalı ilçeleriyle birlikte kuzeydoğusunda da Manisa’nın Turgutlu ilçesiyle komşudur.

Bayındır ilçesi nereye bağlı?

İzmir’in 78 km doğusunda yer alan Bayındır’ın yüzölçümü 548 km2’dir. İlçenin kuzeyinde Kemalpaşa, batısında Torbalı, güneyinde Tire, doğusunda Ödemiş ilçeleri, kuzeydoğusunda Manisa ilinin Turgutlu ilçesi bulunmaktadır.

İzmir Bayındır nasıl bir yer?

Bayındır, İzmir ilinin güneydoğusunda küçük menderes havzasında yer alır. İzmir’e uzaklığı 79km’dir. Toplam 588 km2’lik yüzölçümüyle İzmir ilinin % 4,91’sini kaplar. İlçe merkezi hükümet konağının bulunduğu yer itibariyle denizden yüksekliği 86m’dir.

İzmir Bayındır ın neyi meşhur?

ÇİÇEK VE BAYINDIR

Masalları andıran bu güzel kentte, adeta insanlarının ruhuna işlemiştir çiçeklerin güzelliği ve zarafeti. Gelelim yemeklerine, leziz uluk katmeri, yöresel keşkek, köy ekmeği, pişmiş turşu, ada pilavı, Bayındır usulü tarhana, otlu pide ve muhteşem patlıcan balığı sadece alternatiflerinizden bir kaçı.

You might be interested:  Ögrenci Kent Kart Nasıl Çıkartılır Izmir?

İzmir Bayındır ın kaç tane köyü var?

Toplam 37 köy bulunmaktadır.

Izmir Bayındır ne tarafa düşüyor?

Bayındır, İzmir ilinin güneydoğusunda küçük menderes havzasında yer alır. İzmir’e uzaklığı 79km’dir.

Izmir bayındır nüfusu ne kadar?

Bayındır nüfusu 2021 yılına göre 40.049. Bu nüfus, 19.937 erkek ve 20.112 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,78 erkek, %50,22 kadındır.

Bayındır denize yakın mı?

Bayındır; Ege Denizi’ne paralel olarak dizilen sıradağların üzerindeki Bayındır ve Basra tepelerinin güney yamaçlarına kurulu, 40.000 kişilik nüfusa sahip, 588 km² yüz ölçümüne sahip bir ilçedir. Doğusunda Ödemiş, güneyinde Tire, batısında Torbalı, kuzeyinde Kemalpaşa ve Turgutlu ilçeleri bulunur.

Bayındır Çiçek Festivali 2022 ne zaman?

Bayındır Çiçek Festivali 5 – 8 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenecek.

Izmir Bayındır arası kaç kilometredir?

İzmir ile Bayındır arası kaç km yaklaşık olarak toplam 79 Kilometre mesafededir.

Bayındır Yakapınar Alevi mi?

Bayındır’ın Alevi köylerinden olan Yakapınar’ın eski ismi Uladı imiş. Daha sonra değiştirilip Yakapınar adı verilmiş. Neyse ki, hemen köyün ilerisinde ovaya doğru akan Uladı Deresi eski ismini hala korumaya devam ediyor. Yakapınar Köyü vadinin sonunda yer alan son derece bakımlı mezarlığı ile dikkat çekiyor.

Bayındır ne zaman ilçe oldu?

Bayındır önceleri bir nahiye merkezi iken 1871′ de Belediye, 1875′ de ilçe merkezi haline gelmiştir. İlçe 30 Mayıs 1919 yılında Yunan işgaline uğramış ve 2.5 yıllık işgalden sonra 4 Eylül 1922 de kurtarılmıştır.

Izmir Torbalı nın neyi meşhur?

Torbalı, denildiğinde akla adı dünyaca ünlü fabrikalar ve tarım gelir şüphesiz. Torbalı denildiğinde benim aklıma ise sadece Suyunbaşı geliyor. Suyunbaşı; Torbalı’nın bereketli sularının toprakla buluştuğu, ufak bir şelaleyle çınar ağaçlarının arasında gelin gibi süzüldüğü, özel bir güzellik aslında.

You might be interested:  Izmir Çikolata Festivali Nerede?

Otuzbirler köyü nerede?

Hisarlık, İzmir’in Bayındır ilçesine bağlı bir mahalledir. Otuzbirler köyü bu mahallede konumlanmıştır.

Domalan köyü neresi?

Yeşilöz (eski ismiyle Domalan), Antalya ilinin Alanya ilçesine bağlı bir mahalledir.

Bayındırda kaç mahalle var?

BAYINDIR İLÇESİ:

İlçe merkezi 22 mahalleden oluşmaktadır. Dağ köylerinde sınırlı geçim kaynakları nüfusun hızla azalmasına, ova köylerinde verimli ovaların bulunması da kısmi nüfus artışına neden olmaktadır.

Bayındır Yakapınar Alevi mi?

Bayındır’ın Alevi köylerinden olan Yakapınar’ın eski ismi Uladı imiş. Daha sonra değiştirilip Yakapınar adı verilmiş. Neyse ki, hemen köyün ilerisinde ovaya doğru akan Uladı Deresi eski ismini hala korumaya devam ediyor. Yakapınar Köyü vadinin sonunda yer alan son derece bakımlı mezarlığı ile dikkat çekiyor.

Izmir bayındır arası kaç kilometredir?

İzmir ile Bayındır arası kaç km yaklaşık olarak toplam 79 Kilometre mesafededir.

Izmir Bayındır ilçesi belediye başkanı hangi partiden?

Bayındır

Adaylık Sonuçlar
Kıs. Oy sayısı
AK PARTİ 15.846
CHP 11.074
BĞMSZ 153

Bayındır Festivali Ne zaman?

Etkinlik Programı

Bayındır Uluslararası Çiçek Festivali kapsamında konserler, yarışmalar, folklor gösterileri, sergiler ve çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapacaktır. Bayındır Uluslararası Çiçek Festivali 05-08 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.